Nikah İşlemleri

EVLİLİK BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER 
1- Evlenme işlemleri için çiftlerin birlikte müracaatları gerekmektedir. 
2- 4'er adet Vesikalık fotoğraf. Fotoğrafların son altı ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Fotokopi fotoğraflar geçersizdir. Biyometrik fotoğraflar uygun değildir. Fotoğrafın bir adedi Sağlık raporunda, diğer üçü ise Evlenme İşlemlerinde kullanılacaktır. 
3-Nüfus Cüzdanlarının Resimli Asılları ve Fotokopileri. Sürücü belgeleri geçerli değildir. 
4-Sağlık raporları. Aile Hekimlerinden veya Devlet Hastanelerinden alınacaktır. Fotoğraflı olmaları gereklidir. fotoğraflar da imzalı ve kaşeli olmalıdır. 
5-Yerleşim Yeri Belgesi. Sinop Merkez mahalle ya da Merkeze bağlı köy haricinde yaşayanlar E Devlet üzerinden Yerleşim Yeri Belgesi alacaklardır. 
 
NOT: Boşanıp tekrar evlilik yapmak isteyenler için Nüfus cüzdanlarının Medeni hal kısmı halen EVLİ yazıyorsa, nüfus cüzdanlarını değiştireceklerdir. 
Boşanmış kadının, boşanma tarihini aile kütüğüne işlenmesinden 300 gün sonra evlilik yapabilirler. Ancak bu süre Aile Mahkemesi Kararı ile kaldırılırsa evlilik başvurusu yapılabilir. 
17 yaşını doldurmuş kadın ve erkek anne baba muvakatı ile, 16 yaşını doldurmuş olanlar ise mahkeme kararı ve anne baba muvakatı ile evlenebilir. 
Kızlık soyadını kullanmak isteyen bayanlar, başvuru esnasında kızlık soyadlarını kullanmak istediklerini bir dilekçe ile görevli memura bildirmesi gerekmektedir.